Close

17 Nisan 2018

Zerdeçal mucizesi

Zerdeçal ( Curcuma longa – Hint safranı ) içeriğindeki curcuminoid’ler sayesinde zamanımızın mucizevi bitkilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda zerdeçala sarı rengini de veren curcuminoid’ler E vitamininden 7-8 kat, üzum çekirdeğinden ( resveratrol ) 3-4 kat daha kuvvetli antioksidan etki gösterirler.
Zerdeçalın sindirim problemlerinden kan şekerinin dengelenmesine, romatizmal hastalıklardan Alzheimer / MS / Parkinson gibi nörolojik hastalıklara kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Hindistan’da yaşlı popülasyonda Alzheimer görülme sıklığının ABD’dekinin dörtte biri seviyesinde olmasının en önemli sebeplerinin başında Hint mutfağında bolca kullanılan zerdeçal ve baharatlar gelir. Zerdeçalın anti-kanser etkisi de son yıllarda yoğun araştırmaların odağı olmuş ve özellikle ABD’de kanser hastalarında damar yoluyla ( intravenöz ) curcuminoid tedavisine başlanılmıştır.
Sayısız faydaları olan zerdeçalı tek başına tükettiğimizde maalesef bağırsaktan emilimi ve biyoyararlılığı çok, çok düşüktür. Biyoyararlılığı arttırmak için 2 yol tavsiye etmekteyim: 1) Bir kapta su kaynatıp içine 2 çay kaşığı toz zerdeçal ilave ettikten sonra 1-2 dakika daha kaynatıp süzmek ve soğumaya bıraktıktan sonra gün içine yayarak içmek, 2) Toz zerdeçala öğütülmüş karabiber katarak kullanmak ( 1998 senesinde yayınlanan bir araştırmaya göre karabiberin etken maddesi piperin curcuminoid’lerin biyoyararlılığını % 2000 (!) arrtırmaktadır )
Mide asidi ve safra salgısını artırdığından ülser ve safra taşı hastaları zerdeçalı mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalıdır.