Close

1 Eylül 2017

Raynaud Fenomeni

Raynaud fenomeni nedir?
Raynaud fenomeni el ve ayak parmaklarının ısı değişikliklerine ve strese bağlı olarak renk değiştirmesiyle ortaya çıkan klinik bir tablodur. Ciltteki renk değişikliğinin sebebi bu bölgelere giden damarların anormal bir biçimde büzüşmesidir ( = spazma uğramasıdır ). Etkilenen parmak(lar) başlangıçta azalan kan akışı sebebiyle beyazlaşır. Daha sonra uzun süreli oksijen eksikliğine bağlı olarak morarır.En son olarak, damarlar tekrar açılıp bölgeye kan hücum edince de kırmızı renk alır.Bu üç renkli geçiş süreci ( = beyaz – mor – kırmızı ) Raynaud fenomeni için karakteristik olmakla beraber herkeste bu sırayı izlemez.Bazen direkt morarma ve bunu takiben kızarıklık oluşabilir. Raynaud fenomeni parmaklardan yukarı çıkıp el/avuç bölgesine yayılmaz ve başparmağı nadiren tutar.
Raynaud fenomeni genelde ( % 60 ila % 90 ) 20 ila 40 yaş arasındaki genç bayanlarda görülür. Tek başına ortaya çıkabileceği gibi başka hastalıklara eşlik de edebilir. Raynaud fenomeni tek başına mevcutsa “Raynaud hastalığı” veya “primer Raynaud fenomeni” adıyla anılır, başka bir hastalığa eşlik ediyorsa “ikincil Raynaud fenomeni” denir. İkincil Raynaud fenomeni’nin eşlik ettiği hastalıklar skleroderma, römatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi römatolojik hastalıklar veya hipotiroidi ve karsinoid sendromu gibi endokrinolojik hastalıklar olabilir.


Raynaud fenomeninin sebepleri ve belirtileri

Raynaud fenomeninde soğuk ile sempatetik sinir sistemini aktive eden veya katekolamin ( = adrenalin, noradrenalin ) salgılanmasını artıran etkenlere bağlı olarak damarların spazma uğrama eşiği düşer. Belirtiler damarların spazma uğramasının şiddetine, sıklığına ve süresine bağlıdır. Hafif seyreden vakalarda soğuğa maruz kalmayı takiben ciltte renk değişikliği oluşur.Etkilenen parmaklarda hafif iğnelenme hissi ve uyuşukluk olabilir, fakat renk normale döndüğünde bu belirtiler de ortadan kalkacaktır. Eğer damar spazmı daha uzun sürerse oksijen azlığı sebebiyle his ileten sinirler etkilenecek ve parmaklarda acı da oluşacaktır. Çok nadir olarak parmak ucundaki dokulara az oksijen gitmesine bağlı olarak buralarda doku ülseri ve iltihap oluşabilir.
Parmaklar en çok etkilenen bölge olmakla beraber Raynaud fenomeni burun, kulak ve dil gibi bölgeleri tutarak buralarda da uyuşukluk ve acı hissi yaratabilir.Raynaud fenomeninin tedavisi

Raynaud fenomeni tedavisinin en önemli bölümünü el ve ayak parmaklarını soğuk, travma ve enfeksiyondan korumak oluşturur.
El ve ayaklar sıcak tutulmalıdır.Soğuk havalarda eldiven kullanılmalı, oda ısısının çok düşük olmamasına dikkat edilmelidir.Soğuk su ile temizlik yaparken lastik eldiven giyilmeli, yalın ayak dolaşmamaya özen gösterilmelidir.Kan dolaşımını engelleyecek sıkılıkta bilezik veya yüzük takılmamalı, dar ayakkabı giyilmemelidir.
Raynaud fenomeni hastaları el ve ayaklarını direkt travma ve yaralanmalardan korumalı, herhangi bir yara veya enfeksiyon oluştuğunda mümkün olduğu kadar erken tedavisi sağlanmalıdır.
Stres, aktif veya pasif sigara içiciliği, titreşimli aletler kullanmak damar spazmını tetikleyen etkenler olduğundan bunlarda kesinlikle kaçınılmalıdır.
Beta-bloker grubundan kalp ve tansiyon ilacları, ergotamin içeren bazı migren ilaçları ve psödoefedrin içeren bazı soğuk algınlığı ilaçları da damar spazmını kolaylaştırdığından Raynaud fenomeni teşhisi konulan hastaların bu tip ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalarında fayda vardır.
Yukarıdaki tedbirler şikayetleri kontrol altına almaya yetmiyorsa kalsiyum kanal antagonistleri ( nifedipin, diltiazem v.b.), AT II blokerleri ( losartan ) ve metildopa gibi damarları genişletici özellikleri olan ilaçlarla düşük doz Aspirin ve pentoxyphylline gibi kan dolaşımını rahatlatan ilaçlar tedavi amacıyla kullanılabilir.Çok ağır seyreden vakalarda sempatektomi denilen cerrahi girişim uygulanarak sinir blokajı sağlanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir