Close

16 Nisan 2018

Omega 3 kullanımı

Omega 3 esansiyel yağ asitlerinin kalp-damar hastalıklarından, enflamatuar bağırsak hastalıklarına, depresyon ve demanstan tip 2 diyabete, romatizmal hastalıklardan obeziteye kadar bir çok sağlık sorununa iyi geldiğini artık bilmeyen pek kalmadı.

Pekiyi, nedir bu esansiyel omega 3 yağ asitleri? Her şeyden önce “esansiyel”, yani normal metabolizma için hayati önemde olup gıda ile alınmak zorunda olan çoklu doymamış yağ asitleri olduklarını vurgulamak lazım. Basitçe tarif etmek gerekirse balık ve bazı diğer deniz canlılarından elde edilen EPA ve DHA ile bitkisel bazlı ALA sağlık faydası klinik çalışmalarla kanıtlanmış en önemli omega 3 yağ asitleridir.

EPA ve DHA için ideal kaynaklar somon, sardalya, hamsi gibi yağlı balıklar ile krill ve mikroalgler iken ideal ALA kaynakları arasında ceviz, badem, chia tohumu, semizotu ve keten tohumunu sayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus vücudumuzda bitkisel bazlı ALA’nın en fazla % 3-4 gibi bir verimlilikle EPA ve DHA’ya çevrilebilir olduğudur. Dolayısıyla, ceviz, semizotu veya öğütülmüş keten tohumu tüketerek hiçbir zaman gerekli miktarda omega 3 almamız mümkün değildir! Yukarıda bahsettiğimiz klinik faydaları görmek istiyorsak mutlaka balık veya krill bazlı omega 3 tüketmek zorundayız. Günlük tavsiye edilen minimum miktar 1 gr ( = 1000 mg ) EPA + DHA olup, bu kişinin klinik tablosuna göre 3 gr’a kadar yükseltilebilir.

Balık veya balık yağı tüketmekte zorlanan kişiler için krill yağından elde edilen omega 3 yağ asitleri harika bir alternatif oluşturmaktadır. Krill omega 3’ünün biyoyararlılığı fosoflipid yapısı yüzünden çok daha yüksektir, ayrıca krill yağındaki süper antioksidan astaxanthin sayesinde oksitlenerek bozulması da önlenir. Bu sebeple ben krill yağından üretilen omega 3 takviyelerini balık yağından üretilenlere tercih etmekteyim.

Pekiyi, sağlığımız açısından sayılamayacak kadar çok faydaları olan omega 3 yağ asitlerini yeteri kadar tüketip tüketmediğimizi nasıl anlayabiliriz? Bunun en basit çözümü omega 3 indeksi testini yaptırtmaktır. Eğer neticeniz % 8’in altındaysa hangi omega 3 desteğini ne şekilde ve ne süreyle almanız gerektiğini doktorunuzla görüşmeniz gerekir.