Close

NAD +

Nikotinamid adenin dinükleotid – kısaca NAD+ – vücudumuzdaki tüm hücrelerde, özellikle de hücrelerin enerji merkezi mitokondrilerde bulunan ve hayati öneme sahip bir moleküldür. NAD+ mitokondrilerde şeker ve yağ kaynaklı enerjinin hücresel enerjiye dönüştürüldüğü elektron taşıma zincirinde kilit bir rol üstlenir. Ayrıca NAD+ birçok önemli hücresel fonksiyonu düzenleyen proteinler için de vazgeçilmez bir koenzim (yardımcı molekül) görevi görür.

Hücre içi NAD+ düzeyi ideal seviyede korunabildiği sürece, hücrelerimiz hem mitokondri fonksiyon bozukluğuna, hem de oksidatif hasara karşı korunmuş olur. Ne yazık ki, NAD + seviyeleri ilerleyen yaşla birlikte hızla azalır ve yaşlanma belirtilerinin temel sebebi kabul edilen mitokondri fonksiyon bozukluğuna yol açar.

NAD+ düzeylerindeki düşüş çeşitli bilimsel çalışmalarda demans, kalp yetmezliği, metabolik hastalıklar ve kanser gibi yaşlılıkta görülme sıklığı artan hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. NAD+ IV uygulamaları sadece enerji üretimi ve hücresel hasar onarımını hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda hücre içi NAD+ seviyelerini de yükselterek sağlıklı yaş almanıza yardımcı olur.

NAD+’ın bir önemi de sirtuinler adı verilen yedi değişik proteinden oluşan bir enzim grubunun aktif hale getirilebilmesi için vazgeçilmez bir molekül olmasından ileri gelir. “Uzun yaşam anahtarı” tabir edilen sirtuinler, yaşlanma karşıtı genlerin aktivitesini düzenlerler.

Sirtuinler, özellikle SIRT1 ve SIRT3, doğrudan NAD+ tarafından aktive edilir ve enflamasyon, kan şeker seviyesi regülasyonu ve yağ depolama gibi yaşlanmayla direkt ilintili genleri yöneterek ömrü uzatmaya yardımcı olurlar.

Sirtuinler ayrıca telomer (hücrelerimizdeki kromozomların uçlarında yer alan, genleri koruyucu işlevi olduğu düşünülen yapılar) uzunluğunun korunmasında da önemli bir rol oynar. Telomer belirli bir kısalığa ulaştığında hücre bölünemez hale gelir ve ölür. Bilim insanları uzun telomerleri uzun ömürlülükle ilişkilendirirler.

NAD+ seviyeleri azalınca ne olur:
1) Mitokondri fonksiyonu bozulur
2) Telomerler daha hızlı kısalır
3) Kök hücre rezervi azalır
4) Gen hasarı artar
5) Hücresel yaşlanma hızlanır
6) Hücreler arası iletişim bozulur

NAD+ IV terapisinin faydaları:
1) Yorgunlukla mücadele
2) DNA hasarını önleme
3) Bilişsel performansı iyileştirme ve “beyin sisini” azaltma
4) Fiziksel dayanıklılık ve atletik performansı arttırma
5) Anti-aging etkileri
6) Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
7) Karaciğer sağlığı ve detoks kapasitesinin iyileştirilmesi